Magia rzeczywistościRICHARD DAWKINS, zwany też „księciem ewolucjonizmu” – a czasem „rottweilerem Darwina” – jest jednym z najwybitniejszych współczesnych biologów i jednym z najlepszych popularyzatorów nauki. Jest twórcą kilku programów telewizyjnych, autorem setek artykułów i kilkunastu książek, tłumaczonych na dziesiątki języków i czytanych przez miliony ludzi na całym świecie.

Do tej pory jednak Dawkins swoje książki – nawet te popularnonaukowe – kierował do dorosłych czytelników. Magia rzeczywistości  to w jego dorobku coś zupełnie nowego, po raz pierwszy bowiem autor Samolubnego genu i Boga urojonego zwraca się do młodego czytelnika, którego z całą mocą swego talentu pragnie przekonać do najwspanialszej magii, magii natury, a więc magii rzeczywistości właśnie, oraz do najwspanialszego osiągnięcia człowieka, z którym żadne cudy, mitologie i religie nie mogą się równać: do NAUKI i naukowego wyjaśniania świata.

W tym trudnym przedsięwzięciu (młodzi ludzie na całym świecie są najbardziej wymagającymi czytelnikami) profesorowi Dawkinsowi pomaga Dave McKean, jeden z najwyżej cenionych współczesnych grafików, współautor książek wydawanych z tak znanymi pisarzami jak Stephen King, Neil Gaiman czy Ray Bradbury, autor setek albumów i komiksów, tysięcy okładek, kilku własnych filmów, a także twórca postaci do dwóch filmów o Harrym Potterze.

Współpraca tej dwójki nie mogła się nie powieść. Sukces angielskiego i amerykańskiego wydania Magii rzeczywistości (wiele tygodni na liście bestsellerów Amazona) to tylko jeden z dowodów. Tłumaczenia na kilkanaście języków przygotowywane na ten rok to dowód kolejny.

 Kolejne rozdziały tej książki będą opowieścią o magii realnego świata, magii objaśnianej przez naukę. To właśnie poetycka magia, o której pisałem. Magia inspirująca pięknem i tym bardziej magiczna, że w pełni realna i zrozumiała. W porównaniu z prawdziwym pięknem i magią rzeczywistości czarodziejskie zaklęcia i sceniczne sztuczki, a także opowieści o zamianie wody w wino sprawiają rażąco tandetne wrażenie. Magia rzeczywistości nie jest nadprzyrodzona, nie jest iluzją. Jest po prostu cudowna. Cudowna i rzeczywista. Cudowna, bo rzeczywista. [Fragment książki]

 Wybrane książki Richarda Dawkinsa: Samolubny gen, Rozszerzony fenotyp, Ślepy zegarmistrz, Rzeka genów, Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa, Rozplatanie tęczy, A Devil’s Chaplain, The Ancestor’s Tale, Bóg urojony, Najwspanialsze widowisko świata.

Wybrane książki Dave’a McKeana: Pictures that Tick, Cages, Crazy Hair (z Neilem Gaimanem), MirrorMask (z Neilem Gaimanem), The Wolves in the Walls (z Neilem Gaimanem), The Day I Swapped My Dad for Two Goldfish, (z Neilem Gaimanem), Slog’s Dad (z Davidem Almondem), Dzikus (z Davidem Almondem), The Homecoming (z Rayem Bradburym).

z angielskiego przełożył Piotr J. Szwajcer

stron 272 (pełnokolorowych), format 195 * 250, oprawa twarda, cena 69,90

ISBN 978-83-61710-10-3

Często czytelnicy mnie proszą, żebym polecił jakąś dobrą książkę o nauce dla młodych ludzi. Od tej chwili nie będę już miał problemów. Magia rzeczywistości oferuje tym, którzy po nią sięgną, naprawdę dobre odpowiedzi na szereg ważnych i ciekawych pytań o życie i Wszechświat. Dawkins przy tym świetnie sobie radzi z oddzielaniem wciąż zbyt słabo znanych faktów od wciąż zbyt powszechnie akceptowanych mitów. Ta książka to skarbnica wiedzy wbrew pozorom nie tylko dla najmłodszych czytelników, co bez wątpienia jest też efektem współpracy autora formatu Richarda Dawkinsa z grafikiem klasy Dave’a McKeana – czy można chcieć czegoś więcej? / Lawrence Krauss, założyciel i dyrektor Origins Project na Arizona State University. Autor wielu książek popularnonaukowych. Ostatnio ukazały się Quantum Man i A Universe from Nothing


 Jeśli jesteś świadomym rodzicem, masz dzieci w wieku szkolnym i chcesz przekazać im wiedzę o tym, skąd pochodzą ludzie, i przy okazji zachęcić do samodzielnego myślenia, gorąco polecam tę pozycję. (Tak między nami – to zawarta tam wiedza przyda się także wielu dorosłym…). / Maciej Zatoński, Zatonski.pl

 

Richard Dawkins nieraz już nam wykazał, że nauka potrafi tworzyć opowieści równie wciągające, jak eposy Homera, i równie głębokie, jak Księga Hioba. Tym razem po raz pierwszy Dawkins dowodzi nam tej prawdy w książce przeznaczonej dla całej rodziny, również najmłodszych […]Prababcia (plus trochę pra) / „The Guardian”

 To pierwsza książka Dawkinsa dla dzieci, choć może bardziej dla całej rodziny. Autor Samolubnego genu chce nam udowodnić, że wyjaśniania naukowe są nie tylko „prawdziwsze” niż mity, ale że są również bardziej magiczne. Powiedzieć, że świetnie mu się to udaje, to za mało… / „The Independent”

 Zawsze chciałem napisać taką książkę, ale nie byłem na to dość mądry. Teraz ją przeczytałem. I już jestem. / Ricky Gervais, aktor, dziennikarz 

Poruszające! Najprzystępniejsze i najlepiej napisane wprowadzenie do nauki, jakie miałem w ręku. Raz po raz powtarzałem sobie: „O to tak działają geny! I płyty tektoniczne! I gwiazdy! I atomy! I wszystko inne, o czym Dawkins pisze!”. Jak mi się wcześniej wydawało, że coś wiem, to po lekturze wiedziałem więcej, gdy czegoś nie wiedziałem, to zaczynałem to rozumieć. /
Philip Pullman, autor m.in. trylogii Mroczne materie i książki Dobry Człowiek Jezus i Łotr Chrystus

Świetny prezent dla dzieci (i dla rodziców też). Nawet tych, co wciąż wierzą w cuda! / Doug Philips, Amazon.com

 Samolubny gen Dawkinsa zrewolucjonizował nasze myślenie o ewolucji i doborze naturalnym. Jego Bóg urojony zmienił nasze myślenie o religii. Teraz mistrz pisania o nauce połączył siły z Dave’em McKeanem, mistrzem powieści graficznej, i razem stworzyli nowy typ sztuki: graficzną książkę (popularno)naukową. / „Graphic Novels”Patronat medialny:
 „Newsweek”   „Focus”   „Młody technik”   TOK FM
racjonalista.pl   laickie.pl
merlin.pl

Magia po polsku

Książka dostępna w księgarniach od 3 października 2012